Inflacja a podwyższenie alimentów

Czas pandemii wywołał ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny, który wywołał inflację, czyli spadek wartości pieniądza. Upraszczając za tą samą kwotę pieniędzy można kupić mniej niż wcześniej. Taka sytuacja natomiast powoduje, że dotychczas uzyskiwane przez uprawnionego kwoty tytułem alimentów nie wystarczają na zaspokojenie tych samych potrzeb, co wcześniej.

I to jest podstawa do podwyższenia alimentów na rzecz uprawnionego. Podstawą prawną żądania podwyższenia alimentów jest  art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym „W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.”

„Zmiana stosunków” polega na zwiększeniu się usprawiedliwionych potrzeb małoletniego lub zwiększeniu zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. I tu warto wskazać, że każdy przypadek zostanie  przez sąd rozpatrzony indywidualnie.

W doktrynie natomiast panuje słuszny pogląd, iż zmiana stosunków może być skutkiem nie tylko zaistnienia nowych okoliczności po stronie osoby uprawnionej lub zobowiązanej do alimentacji. Sama zmiana stosunków będąca podstawą zmiany orzeczenia w przedmiocie obowiązku alimentacyjnego może być skutkiem także zmiany stosunków gospodarczych (np. inflacji, deprecjacji pieniądza, kryzysu ekonomicznego), ale wyłącznie wtedy, gdy nie dotyka ona w porównywalnym stopniu obu stron relacji alimentacyjnej (M. Sawczuk, Ponowne orzekanie, s. 94–95; T. Domińczyk, w: Piasecki, Komentarz KRO, 2011, art. 138, Nb 1; K. Osajda (red. serii), M. Domański, J. Słyk(red. tomu), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz. Wyd. 9, Warszawa 2022). Oznacza to, że jeżeli dla obu stron dolegliwości wywołane inflacją są zauważalnie zdywersyfikowane, to przesłanka ta może stanowić podstawę do uznania przez Sąd pozwu o podwyższenie alimentów za zasadny. Skutkiem czego  będzie pozytywne rozstrzygnięcie dla wnoszącego powództwo.

Nasze usługi kierujemy pod kątem zapewnienia profesjonalnej pomocy w procesie o podwyższenie alimentów zarówno uprawnionym do alimentacji jak i zobowiązanym.