Czy można wnioskować o zmianę wymagań – zdolności technicznej i zawodowej w przetargu?
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że częstą praktyką wśród Zamawiających jest stawianie wygórowanych wymagań w zakresie spełnienia warunków udziału w postępowaniu, dotyczących zdolności technicznej i zawodowej. Wygórowane czyli niewspółmierne do przedmiotu zamówienia. Zgodnie z art. 112 ust. 1 ustawy Pzp Zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia, w szczególności wyrażając je jako minimalne poziomy zdolności. Za minimalne poziomy zdolności należy uznać takie wartości, wielkości lub wymagania, które nie mogą utrudniać uczciwej konkurencji (umożliwiać ubieganie się o udzielenie zamówienia publicznego tylko jednemu wykonawcy lub wąskiemu gronu wykonawców, podczas gdy zamówienie mogliby należycie wykonać także inni wykonawcy).
Jak zauważyła Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z dnia 15 lutego 2022 r. (sygn. akt KIO 261/22) stanowi: „Warunki udziału w postępowaniu muszą być zatem określone w taki sposób, aby w ich ramach badany był ten potencjał wykonawcy, który jest rzeczywiście niezbędny do należytego wykonania zamówienia”.
W celu zmiany warunków udziału w ww. zakresie należy za pośrednictwem platformy zakupowej złożyć zapytanie do Zamawiającego. Terminy wnoszenia zapytań określa art. 135 ust. 2 ustawy PZP.
Jeśli masz trudności z formułowaniem pism do Zamawiającego, zapraszamy do współpracy z Kancelarią.